arrow
profile_image
tazmnec
od 14. 11. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Rád bych se podělil s mými teď zkušenostmi nejen s výměnou zubní lékařky,ale hlavně s tím,že mi začla přeplombovávat amalgámové výplně zubů.Je to až nemožné.Mám ústa výplněné černým amalgámem najednou začla plombovat amalgámem,který má zabarvení do bíla.Vysvětlila mi to dnes, použitím jiného výrobce.Žádný poplatek nechce (myslel jsem,že při bílé plombě se platí poplatek).Jaké máte druhy výplní po kazech vy?Hledám výhody a rozdíly.
Děkuji.

ped

po

arrow
profile_image
Misakp
od 29. 8. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

To co vám tam zubařka dala rozhodně není kompozit ale amalgám,kerý je čerstvý a tím má tu bílou barvu, časem tmavne.Jednotlivé amalgámy se liší obsahem medi, stříbra i rtuti, proto mají různé složení i barvu.Kompozity se používají spíš jako provizorní výplně a dodělání odštíplého kusu zubu.Jsou výhodné především z hlediska barvy. Jinak pokud jsou ty kazy v postraním úseku a tudíž nejsou vidět, je amalgám nejlepší volbou.Případně je ještě možné použít skloionomer, který má také bílou barvu a jeho složení má fyzikální vlastnosti, velmi podobné vlastnostem dentinu.Navíc je antikariogení(zabraňuje vzniku zubního kazu).Pokud vám zubařka provádí nějaký zákrok, určitě se jí na vše zeptejte, pokud nechete amalgámové výplně domluvte se s ní na jiné možnosti. Měla by tam být od toho vám poradit a pomoci, pokud ne vyměnte jí za jinou, která se vám bude věnovat.

Cituji Alca: Bílá plomba jako taková není amalgán, ale fotokompozit.

Ještě jsou bílé plomby ze skloionomerního materiálu. Je něco mezi amalgamem a fotokompozitem, nejsou tak pevné a odolné jako amalgamy, ani tak estetické jako fotokompozit. Protože uvolnují do zubu ionty fluoru, jsou vhodné pro lidi s vysokou kazivostí zubů a pro mléčné zuby. Já mám plomby z dětství z amalgámu (tenkrát se snad ani nic jiného neužívalo) a nyní si nechávám dávat fotokompozit (přibližně 600 Kč/1 zub). Pro děti skloionomer na stoličky a fotokompozit na přední zuby.

Když jsem na ptala zubařky na bílé plomby, řekla mi, že jsou sice fajn, dobře vypadají, ale že z její zkušenosti nevydrží tolik co ty tmavé. Prý jí chodí na opravu víc lidí s bílými plombami, protože vypadávají, zatímco ty černé víc drží. A vůbec, mně tam ten jeden černej flek zas až tak nevadí..

Cituji lucinkaf: ale že z její zkušenosti nevydrží tolik co ty tmavé.

No tak to každopádně, kdyby bílé vydržely to, co amalgamové, tak se přece budou používat jen ty bílé. Mi tedy ještě nikdy žádná plomba nevypadla (ani tmavá, ani bílá), ale myslím, že je třeba chodit k zubaři včas, dokud je kaz malinký a není třeba moc vrtat (tam pak drží bílá plomba dobře, u větších kazů na stoličkách je lepší amalgám)při užití amalgámu jsem vždycky nekousala alespoň 6 hodin (nejen tu 1 hodinu, jak se doporučuje)

Cituji pinky: je třeba chodit k zubaři včas, dokud je kaz malinký a není třeba moc vrtat

to určitě, zubaře si opravdu hlídám a fakt chodím dvakrát ročně, protože mám z něj děs a nechtěla bych, aby mi musel v zubech dělat peklo Tak mi ještě plomba nevypadla, ale je fakt, že oni mi nemají z čeho padat, když je nemám.

Cituji pinky: při užití amalgámu jsem vždycky nekousala alespoň 6 hodin (nejen tu 1 hodinu, jak se doporučuje)

já taky, já jsem si dala jen něco měkkého až večer, pak noc, takže jsem tomu dala dost času...

arrow
profile_image
jataky
od 19. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji lucinkaf: bílé plomby, řekla mi, že jsou sice fajn, dobře vypadají, ale že z její zkušenosti nevydrží tolik co ty tmavé. Prý jí chodí na opravu víc lidí s bílými plombami, protože vypadávají, zatímco ty černé víc drží

Ono je to taky o šikovnosti toho zubaře. Mám kamaráda zubaře, který je hodně pedant na kvalitní práci. Ptala jsem se ho na fotokompozitní výplně a říkal mi, že tzv. "bílé plomby" nedává většina zubařů ráda, protože aby bílá plomba dobře držela, musí se dodržet technologický postup, kdy se vrství více druhů materiálů a hlavně se tam nesmí dostat ani miniaturní vzduchová bublinka. Kdežto klasický amalgám se dává rovnou na zub a už se tam mezi zub a plombu nic nepřidává.
Ne každý to asi umí udělat, resp. je to náročnější práce než naplácat amalgám, což zvládne dle mého názoru každý "zubařský zedník".

Já jsem si všechny amalgámy nechala už před lety vyměnit za fotokompozity a nic mi ještě nevypadlo.

Výhoda bílé plomby je u hlubšího kazu i ta (vysvětlil mi zubař), že amalgán je dost tvrdý, takže může způsobit až zlomení, ulomení zubu při silném skusu atd. Bílá plomba je "pružnější", vhodnější díky tomu u hlubokých kazů.

Já mám bílé i amalgánové plomby a řeknu ti, že ta bílá plmba je fakt o něčem jiným, i z pocitového hlediska, když přes ni přejedu jazykem, prostě jakobych měla pořád svůj zub. A pak je tu ještě to stále diskutované riziko údajného uvolňování rtuti z amalgánových plomb.

Alca
To uvolňování rtuti je diskutabilní, někdo ti řekne, že je to blbost, někdo, že u dobře udělaného amalgánu to nehrozí, někdo, že se rtuť uvolňuje pouze než to "zaschne" a pak při odvrtávání, někdo, že se to může stávat u starejch výplní... Taky jsem si všimla, že moje amalgánové plomby (mám je přes 10 let) jsou stále menší a menší a nižší, takže se asi přirozeně "vybrušují" a kam ten materiál jde? Do těla...
Já taky vnímám rozdíl mezi bílou plombou a vlastním zubem ale oproti amalgánové výplni to je pocitově sto a jedna

Alca
To o tom teploměru jsem měla vědět dřív Doma jsem ho jednou rozbila a málem dostala dysterickej záchvat, horlivě jsem vysávala, vytírala, větrala atd.
S tím postupným uvolňováním rtuti do těla nevím, no, napadá mne něco jako Cetebe kapsulky (ale s rtutí), malé množství, ale zase trvale... snad to opravdu není tak hrozné...
Každopádně za sebe do pusy už raději jenom fotokompozit, půjde-li to.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené