arrow
profile_image
Minette
od 4. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji LadyMiss: klasický třeba u šamponu má silikony nebo nemá silikony apod.

ono je strašně zajímavé, že dnes je to "klasika", ale třeba před patnácti lety? Nevím možná je to jen mou nezkušeností, ale já o tom do té doby neslyšela.

Nebo jinak - i dříve se určitě vyráběly šampony bez silikonů, ale výrobce vůbec neměl potřebu toto na nich nijak deklarovat, nebo se teď mýlím?

arrow
profile_image
fashion86
od 8. 3. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Minette: holky a kde si to dohledáváte

Prostě "googlim", wikipedie atd..přečtu např. u pleťového krému ty hlavní složky a když se mi něco nezdá a nebo to neznám, tak vyhledávám a zjišťuju

arrow
profile_image
Izabella
od 3. 10. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Minette: Nechci vypadat, že mi je jedno, co na sebe patlám. Jen se možná řídím víc pocitově - tím co vidím jak mi sedí, možná je to i chyba. Na druhou stranu bych pak kromě znalosti jednotlivých složek musela mít i znalost, například toho, jak spolu jednotlivé složky reagují a to už je na mě prostě chemie.

Taky se řídím pocitově, a to mne dovedlo k tomu zkoumání. Protože u hodně pleťové kosmetiky jsem měla pocit,jakobych byla potažená něčím umělým, sice to vyhladilo ale většinou jsem se šla pak umýt vodou jak mi to vadilo a pleť to nevstřebala. Teď už vím, že to dělají silikony nebo akryláty a proto se mi nechce investovat do krémů, které je obsahují. Stejně to nevydržím používat, není mi to příjemné, i když to není přímo alergie.
Uvedu příklad, moc mne zaujala kosmetika La Chevre, na jejich stránkách to vypadalo moc přitažlivě, samé super a bio složky, kozí syrovátka apod. Hned bych si objednala několik věcí. Napsala jsem si o složení některých krémů, a velmi ochotně mi je poslali. Byly tam silikony i parabeny. Ale paní mi i na moje přání doporučila některé, kde to není.
Věřím, že to není přímo škodlivé-i když to se ukáže až tak za 10-15 let třeba, prostě mi to ani není příjemné. Vím, že když použiju třeba weledu, Hadka, pleť to vpije a nemám blbý pocit, že do sebe vstřebávám něco, co do těla nepatří.

arrow
profile_image
Izabella
od 3. 10. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Minette: U šamponů to podle mne většina z nás rozděluje na se silikony-na chemicky upravované vlasy skoro potřebné, ale třeba bez parabenů, někdo zas hledá bez chloridu sodného kvůli vymývání barvy nebo brazilskému keratinu, někdo nechce sodium lauryl sulfate..
Dle mého laického názoru, silikony do délek zničených vlasů můžou pomoct, masírovat si s nimi pokožku hlavy už bych nedělala-protože vlasama se to do těla nedostane, ale pokožkou ano. To si radši pořádně umyju přírodním šamponem a ten silikonový použiju,aby to nebyla sláma, do těch délek.

arrow
profile_image
Minette
od 4. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Izabella: pocit,jakobych byla potažená něčím umělým, sice to vyhladilo ale většinou jsem se šla pak umýt vodou jak mi to vadilo a pleť to nevstřebala. Teď už vím, že to dělají silikony nebo akryláty a proto se mi nechce investovat do krémů, které je obsahují. Stejně to nevydržím používat, není mi to příjemné, i když to není přímo alergie.

možná by pak bylo teda dobré - když už se bude někdo vypisovat s tím složením - třeba někam do poznámky připsat to a to - mi způsobuje tohle, nebo tu složku nějak zvýraznit (tu umělou jak píšeš žes na to přišla co to bylo), mně jako totálně nepolíbenou by to pak mohlo usnadnit tu orientaci.

Protože mně také nějaké krémy dělaly neplechu ale nikdy jsem nevykoumala konkrétní složku co za tím byla (například pálení - štípání u hydratačních krémů krátce po nanesení).

arrow
Neprodává v Bazaru

Cituji Minette: Holky a vy víte co přesně která složka znamená - co to je? Mně samotné složení nic neřekne

Ano, vím. Začala jsem se zajímat více a pleť se mi zlepšila, baví mě to a už se směju někomu kdo se řídí jen podle značek, popř. si kupují drahou (hroznou)vazelínu (viz oriflame kelimek,kosmín apod)

arrow
profile_image
Izabella
od 3. 10. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Minette: možná by pak bylo teda dobré - když už se bude někdo vypisovat s tím složením - třeba někam do poznámky připsat to a to - mi způsobuje tohle, nebo tu složku nějak zvýraznit (tu umělou jak píšeš žes na to přišla co to bylo), mně jako totálně nepolíbenou by to pak mohlo usnadnit tu orientaci.

Protože mně také nějaké krémy dělaly neplechu ale nikdy jsem nevykoumala konkrétní složku co za tím byla (například pálení - štípání u hydratačních krémů krátce po nanesení)

Ano, to si myslím, že by taky mohlo leckoho obohatit..Není potřeba vše zažít na vlastní kůži. Samozřejmě, to působení může být dost individuální podle typu pleti apod. Ale když už se třeba více holek shodne na něčem, má to vypovídací hodnotu, od toho jsou právě ty recenze. Kdo to neřeší, číst to nemusí..

Pálení a štípání mohou způsobovat i AHA kyseliny, a tam to je asi i žádoucí..ale to bych musela vidět složení

Cituji Izabella: Hledám věci co nejvíc přírodní, a je právě spousta, které se jako přírodní tváří ale nakonec ve složení jsou i parabeny, silikony, parafin.

Cituji Izabella: třeba bez parabenů, někdo zas hledá bez chloridu sodného

Cituji Izabella: sodium lauryl sulfate

Snažím se vymyslet řešení, které by znamenalo co nejméně práce pro recenzentku. Protože opisovat složitá cízí chemická slova, navíc psaná malými písmenky... to by se mi tedy nechtělo.

Nápad: Co kdybychom dali dohromady dva seznamy...? jeden by obsahoval látky nechtěné a druhý chtěné.

Při tvorbě recenze by bylo možné zaškrtnout látky z těchto dvou seznamů, hodného a zlého. U recenze by se pak neobjevoval nestruktorovaný špatně čitelný popis, ale dva jasně označené sloupečky. Psát, že výrobek obsahuje "aqua" je ztráta času.

Samozřejmě, že úplně jednoduché by to nebylo. Předpokládám, že jedna látka se občas skrývá pod různými názvy (asi podobně jako glutamát v potravinách, ten se taky často všelijak maskuje), takže by k tomu musela být nějaká kontextová nápověda...

Nicméně jádro toho nápadu je toto: Nic nepsat, jen vybírat ze seznamů zaškrtáváním.

arrow
profile_image
Doudou
od 27. 9. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

To zní dobře.
Není třeba znát úplně celé složení, ale právě ty hlavní profláklý "hodný a zlý".
př. u deodorantu hlídám, aby tam nebylo aluminium apod.
A u každé té látky ze seznamu by mohl být kratší popisek jednak co to (ne)způsobuje a i možné varianty názvů.

arrow
profile_image
Izabella
od 3. 10. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Lukáš Vodička: Tak o tom už asi hodinu přemýšlím. Na jednu stranu je to super nápad, zjednodušení..Ale trochu se obávám toho, zda bychom dali ty seznamy vůbec dohromady, těch složek jsou spousty, jsou dobré a horší silikony a v těch šamponových se třeba moc nevyznám. Pokud by ale ostatní měly chuť se do toho zapojit a přidat své znalosti, mohlo by se to postupně dát dohromady...
Anebo by se to opisování dalo obejít tím, že by se vložila k recenzi fotografie toho složení.
Viděla jsem to tak na různých kosmetických blozích.
A nějaký ten výkladový slovníček pojmů k tomu..
Co myslite?

Co si myslím?
S trochou nadsázky si myslím, že vy jste zástupkyně krajní opozice proti chemii v kosmetice. Tedy tak trochu extremistka. (V dobrém... )

Většina ostatních užvatelek není stejná jako vy a proto to nemůžeme dělat vám na míru. Bylo by to velmi drahé a pro většinu dam zbytečné.
To je zatím můj základní pocit.

Pak je tu další křídlo a to jsou ty, kterým je chem. složení šumafuk.
To taky není úplně správně, jde tu nejen o krásu, ale také o zdraví. Proto hledám něco jedoduchého, užitečného, s případným vzdělávacím přesahem. Pokud někomu, kdo je dosud bez většího zájmu, podstrčíte složitý text, vůbec ho nebude číst.

arrow
profile_image
Izabella
od 3. 10. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Lukáš Vodička: Myslím, že jste to vystihl. Upřímně, očekávala jsem daleko větší ohlas na toto téma..
Což ukazuje, že takových " extremistek" je tu asi jen pár

Možná by tedy stačilo udělat seznam těch "všeobecně" známých škodlivin (silikony, parabeny, minerální oleje..) a prospěšných látek, jak jste navrhoval..Kdyby to třeba šlo nějak zahrnout mezi ty + a - , které jsou pod každou recenzí..

arrow
profile_image
Minette
od 4. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Lukáš Vodička: s případným vzdělávacím přesahem

Já myslím, že valná většina ani nepatří ke

Cituji Lukáš Vodička: křídlo a to jsou ty, kterým je chem. složení šumafuk

Ale právě odrazuje ten složitý text - respektive vůbec není složitý, on je latinsky. A ikdyž člověk zná překlad tak musí znát nejen "acid - kyselina", ale jak to působí případně s čím, je to pro mně v tomhle daleko složitější než se zorientovat např. ve složení potravin, protože tady mi na to prostě chybí ty vědomosti, a takhle si myslím, že na tom bude každý jehož oborem přímo není chemie.

Taky hlídám aluminium v deodorantech, ale samotná znalost toho, že aluminium = hliník mi ještě nic neříká o tom, v čem a jak přesně to škodí, jaký to má efekt - jestli chápete, jak to myslím.

Vzhledem k tomu, že se zde kosmetice věnujeme celkem do hloubky a navíc připravujeme eshop s kosmetikou, tak mě to stále zajímá.

Ještě se poradím s partnerem pro eshop a nadhodím otázku i na FB.

Mezitím už do tohoto tématu můžeme v klidu sestavovat seznam těch problematických látek.

Začnu a vy mě prosím doplňte:

hliník
parabeny
silikon
minerální oleje
chlorid sodný
akrylát

Já se trochu obávám toho, kam až sahá naše znalost těchto látek a jejich případné škodlivosti. Víme například, že existuje dost látek, o kterých se vždy divoce diskutuje, proběhlo o nich několik poplašných zpráv typu "Pozor rakovinotvorné!", ale jejich škodlivost ve skutečnosti nebyla nikdy prokázána. A pokud škodlivost neprokázali ani odborníci, tak my už vůbec ne. Navíc když už to chceme dotáhnout do nějakého vzdělávacího cíle, tak si musíme být jisti tím, že tady nemáme nepodložené bludy.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené