arrow
profile_image
Jaanaa22
od 25. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Teď mě hodně rozčílil článek v novinách, že nezaměstnaná žena musí automaticky vzít čtyřletou variantu a nemůže si vybrat tříletou, protože neplatila nemocenské pojištění. Tato změna má být od nového roku. 3800 měsíčně je opravdu směšné, když plánujete bydlení a na krku budete mít hypotéku. Nejde mi ani tak o tu mateřskou, ale je to potřeba k tomu, abych si mohla zvolit tříletou variantu. Dítě neplánuju, ale co když si teď řeknu, že za rok bych na něm chtěla začít pracovat. Mohla bych si už rok předem jako nezaměstnaná platit nemocenské pojištění a tím pádem by mi vznikl nárok?

arrow
profile_image
Lucrezia
od 26. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

já měla za to, že to tak platilo i nyní

arrow
profile_image
Delilah
od 2. 12. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Teď už nejspíš nemá smysli o tom uvažovat, protože když projde návrh zákona, od ledna se nemocenské bude platit jen v relaci se skutečnými příjmy.

arrow
profile_image
mickeymouse
od 5. 8. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Nezaměstnaná by nedostala hypotéku. Pokud si plánuje dítě, asi by si měla najít práci, a nějakou dobu tam vydržet, jestli chce tu mateřskou.

arrow
profile_image
Jaanaa22
od 25. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na Delilah:
jak to myslíš?

arrow
profile_image
Jaanaa22
od 25. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na mickeymouse:
nezaměstanná by hypotéku nedostala, ale přítel jo.

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

protože přesně nevím,jak to myslíš, ale nikdy jsem neviděla nezaměstnanou, které by zbývaly peníze na to, doplácet si sociální pojištění, nevím, kolik je teď, ale kdysi před pár lety to bylo víc jak dva tisíce - pozor je důležité nezaměňovat -OSVČ, který má zálohy nižší a plátce, který se rozhodne být plátcem - třeba právě ta nezaměstnaná manželka, co ji živí manžel - tedy je to jejich svobodné rozhodnutí, že ona zůstane doma, on jí bude živit - právě tam je ta sazba skoro 2* vetší než u OSVČ

arrow
profile_image
Jaanaa22
od 25. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

no já právě viděla, že osvč stačí platit 56kč měsíčně. I kdyby to byly 2tis tak to je jedno, přítel by mi to to ten rok platil, jde o to jestli to tak jde. 4 roky povinně být doma teda nechci.

arrow
profile_image
venysek1
od 5. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji matadi: nikdy jsem neviděla nezaměstnanou, které by zbývaly peníze na to, doplácet si sociální pojištění,

To, že je nezaměstnaná, nemusí hned znamenat, že nemá peníze si toto platit
Jinak sociální si mužeš platit dobrovolně a k tomu se pak vztahuje nemocenská, takže když si platíš soc. proč bys nemohla nemocenskou?

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

Reaguji na venysek1:

myslím, že jsi nečetla celý můj příspěvek

arrow
profile_image
venysek1
od 5. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na matadi: ale četla, jen mi to nedalo nereagovat

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

Cituji matadi: který se rozhodne být plátcem - třeba právě ta nezaměstnaná manželka, co ji živí manžel - tedy je to jejich svobodné rozhodnutí, že ona zůstane doma, on jí bude živit - právě tam je ta sazba skoro 2* vetší než u OSVČ

cituji sama sebe - ale nikde jsem nepsala, že ani nezaměstnaná si nemůže toto platit sama

nicméně, chtěla bych vidět nějakou slečnu, která je po škole, je nezaměstnaná, nemá nárok na podporu a zbývají jí peníze na to, aby si sama (tedy ona ze svých příjmů) platila SP+NP

arrow
profile_image
venysek1
od 5. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

já regovala na toto:

Cituji matadi: nikdy jsem neviděla nezaměstnanou, které by zbývaly peníze na to, doplácet si sociální pojištění

Ale v poho, neřeš to

arrow
profile_image
Bruce78
od 10. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

VIP

Nastávající maminky podnikatelky už nebudou moci spekulovat na nejvyšší možnou mateřskou 29 tisíc korun tak, že pár měsíců před porodem odvedou státu maximální nemocenské pojištění. Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá novelu zákona o nemocenském pojištění, připravena by měla být do konce roku.

Ženy pracující jako osoby samostatně výdělečně činné mají proti svým zaměstnaným kolegyním jednu velkou výhodu: poměrně snadno dosáhnou na maximální výši mateřské 29 tisíc korun měsíčně.

Živnostníci si totiž mohou sami stanovit vyměřovací základ pro platbu nemocenského .

Vzhledem k tomu, že pojistné činí jen 1,4 procenta z tohoto základu, měsíčně tak stačí platit 1 010 Kč, aby nastávající maminka na maximální mateřskou dosáhla. Je přitom jedno, kolik vydělává.

Protože datum porodu se dá víceméně přesně spočítat, stačí pár měsíců předtím doplatit zpětně pojistné do celkové výše 12 120 Kč (mateřská se počítá z posledních 12 měsíců). Za 28 týdnů na mateřské dovolené pak dostane pojištěnec zpátky 174 tisíc korun. Pro stát to představuje únik několika desítek milionů korun.

Pro nárok na mateřskou je třeba splnit i další podmínky. V posledním roce před nástupem na mateřskou odvádět nemocenské pojistné aspoň 180 kalendářních dní a za poslední dva roky dohromady 270 dní. Stačí přitom platit nejnižší možnou dávku pojistného, která aktuálně činní 56 korun měsíčně. Zbytek pak doplatit podle návodu.

"Doplatek do maxima nesmí jít ve zvláštní platbě, ale v jedné z těch měsíčních".

Také třeba počítat s tím, že na mateřskou se musí nastoupit 8 až 6 týdnů před porodem.

Podle ČSSZ dostávaly maminky živnostnice letos v dubnu mateřskou v průměru 14 791 Kč, zatímco maminky zaměstnané jen 8 556 Kč.

Podle chystané novely si už OSVČ nebudou moci volit vyměřovací základ, ale budou se řídit základem pro sociální pojištění. Kdo bude chtít brát vyšší mateřskou, bude muset platit nejen vyšší zálohy na nemocenské pojištění, ale zároveň také na sociální.

Bude muset počítat s tím, že přeplatek ze záloh se nebude vracet jako před rokem 2009. I tehdy se totiž dalo spekulovat na vysokou mateřskou, jen to bylo výrazně dražší.

Pokud by změna prošla vládou i Sněmovnou, mohla by platit od roku 2012.

Sice to není o nezaměstnaných, nicméně tématu se to týká a myslím, že je to užitečná informace pro spoustu žen...

Co se týká přímo dotazu zakladatelky - Nezaměstnaná :


V případě, že v období nástupu na mateřskou nemáte práci a nejste tudíž účastna nemocenského pojištění, nárok vzniká pouze na rodičovský příspěvek, který vám ale svou výší trn z paty moc nevytrhne. Tento příspěvek pak můžete čerpat od data narození vaší ratolesti, už si ale nemůžete vybrat variantu čerpání. Automaticky musíte o dítě pečovat 4 roky a pobírat prvních 21 měsíců 7600 Kč a po zbytek doby do čtyř let 3800 Kč měsíčně.

Těhotné budoucí matky, které jsou bez práce, většinou nemají žádný nárok na mateřskou, protože jako nezaměstnané nejsou účastny nemocenského pojištění. Ani registrace na úřadu práce nespadá do doby účasti na nemocenském pojištění. Výjimkou mohou být pouze OSVČ, které jsou si toto pojištění platí dobrovolně.

„ Pokud žena není v době nástupu na peněžitou pomoc v mateřství účastna na nemocenském pojištění, tj. zaměstnána a ani jí neplyne ochranná lhůta ze skončeného zaměstnání, nemá nárok na žádnou dávku z tohoto pojištění, tedy ani na peněžitou pomoc v mateřství“.

Pokud si říkáte, že situace není tak horká a vy si budete platit jako nezaměstnaná nemocenské pojištění dobrovolně, jste vedle. „Dobrovolnou účast na nemocenském pojištění právní úprava umožňuje pouze osobám samostatně výdělečně činným a tzv. zahraničním zaměstnancům. Jiné osoby nemají možnost dobrovolné účasti na nemocenském pojištění, a to ani pokud jde o uchazeče o zaměstnání evidované na úřadu práce“.

V případě, že jsou splněny obecné podmínky pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství (doba pojištění), měla byste se jako budoucím maminka raději snažit si rychle najít práci nebo aspoň brigádu, abyste byla v době nástupu na mateřskou nemocenského pojištění účastna.

Toho docílíte buď klasickým pracovním poměrem nebo dohodou o pracovní činnosti. Dohoda o provedení práce totiž není pojištěnou činností. Uvedené zaměstnání, které zakládá účast na pojištění musí splňovat 3 podmínky. „Je to výkon práce na území ČR, zaměstnání musí trvat nebo mělo trvat alespoň 15 dní a sjednaná částka započitatelného příjmu musí činit alespoň 2000 Kč za měsíc“.

Další možností je přihlásit se na finanční úřad jako OSVČ ( zatím do roku 2012 - předpokládaná změna viz. výše uvedeno )). Tyto osoby si totiž dobrovolně hradit nemocenské pojištění mohou. Stanete-li se OSVČ, vzniká vám ale také povinnost platit všechna ostatní pojištění. Můžete podnikat buď na základě živnostenského nebo jiného oprávnění, které musíte přeložit úřadům (např. licenční smlouva bude-li vaše samostatná činnost založena na autorských honorářích).

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené