arrow
profile_image
majdalena
od 26. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Kamarádka se dost komplikovaně rozvádí. Již nyní je zjevné, že vše bude na hodně dlouho. Od manžela se odstěhovala už asi před 3/4 rokem. Teď zjistila, že si manžel vzal nějakou půjčku a má docela strach. Když by ji přestal splácet, bude dlužníkem i ona? Lze se vůči tomuto nějak bránit?

arrow
Neprodává v Bazaru

ahoj, nejsem právník, ale pokud již podali žádost o rozvod a on pak si vzal půjčku, mělo by to být jen jeho, kor když už spolu nebydlí.. to se dá lehko dokázat.. H.

Myslím, že jedině pokud by si vzal půjčku vyleženě na sebe, to znamená bez ručitele. Ale majetek je obou až do rozvodu, takže bych si tím nebyla tak jistá. My si nerozdělili majetek a taky pořád trnu, jestli mi nepřijdou oblepit byt. Exekutor tady už jednou BM hledal.

arrow
profile_image
Everyoung
od 15. 7. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Pokud nemají smlouvou s úředně ověřenými podpisy rozdělený majetek (společné jmění manželů), pak za závazky, tedy i dluhy, odpovídají oba společně. Pokud si tedy manžel vzal půjčku a nebude ji splácet, obrátí se věřitel oprávněně i na manželku a to i po rozvodu, protože smlouva o půjčce byla uzavřena za trvání manželství. Bránit se tomu dá jedině do budoucna rozdělením společného jmění ještě před rozvodem, pokud na to manžel přistoupí, ale na dříve uzavřené smlouvy se to vztahovat nebude.

arrow
profile_image
majdalena
od 26. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Everyoung
No, to tedy není žádná sláva Docela chápu, že tento zákon má třeba zamezit spekulativním rozvodům, kdy by z důvodu např. dluhů z podnikání potřeboval být jeden z manželů jako nemajetný. Ale v případě mé kamarádky jí to může uškodit. Majetek samozřejmě rozdělený nemají, protože se teprve řeší dítě a jsou v takové neshodě, že si nějakou dohodu o čemkoliv opravdu nedokážu představit.

arrow
profile_image
cheyenne
od 2. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

majdalena, tady nejde o zamezení spekulativním rozvodům. Rozdělit majetek lze i za trvání manželství a dokonce i jistou formou ještě dříve, než společné jmění vznikne, před uzavřením manželství. Provádí se to notářským zápisem a obecně tomu říkejme zúžení SJM. Tedy skutečně lze uzavřít smlouvu, která by jednoho z manželů chránila před zadlužením druhého, např. při podnikatelské činnosti (nebo i soukromým půjčkám) aniž by bylo nutné se rozvádět. Protože toto sepsáno nemají, jsou dluhy součástí společného jmění a budou jimi i po rozvodu. Půjčky, které vzniknou až po pravomocném rozsudku o rozvodu, už budou výlučně jeho.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené