arrow
profile_image
1romca11
od 29. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj,
Netušíte někdo prosím, jak je náročná VŠ v Liberci, katedra historie? Abych maličko vysvětlila důvody – syn bude maturovat na lyceu obchodní akademie (školu si sám vybral). Celé 4 roky prolézal s odřenýma ušima a spoustou čtyřek (přes naše prosby, domlouvání, zákazy a sliby), ve čtvrtletí posledního ročníku dokonce propadal ze 3 předmětů (z toho ze dvou maturitních)…začala jsem mu platit doučování 3x týdne ze 3 předmětů, aby aspoň odmaturoval…ětky do vysvědčení aspoň vytáhla na čtyřky. Včera ale přišel s tím, že podává přihlášku na výše uvedenou VŠ. Jsme z okraje Prahy, směr Plzeň, kde je škola s podobným zaměřením, ale on si zjistil že v Liberci ho přijmou, pokud bude mít maturitu z dějepisu nejhůře za 3 (což je reálné). Bohužel máme hypotéku a nemůžu a ani nechci do něj měsíčně strkat kolem 6 tisíc (na kolej, jídlo, atd) když jsem si více méně jistá, že školu stejně nedodělá (podle jeho přístupu během celé střední)….Poraďte prosím, čím to že na tuto VŠ přijmou de fakto každého…..je potom u prvních zkoušek takzvané „síto“, kde většinu slabých studentů „vylejou“?...Moc děkuju předem za odpovědi, vůbec nevím co dál..

arrow
profile_image
Atalanta
od 22. 8. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj,
nevím, jestli ti moje rada k něčemu bude, jsem přibližně ve věku tvého syna... Myslím si ale, že problém je právě v tom "prosby, domlouvání, zákazy a sliby" a placení doučování atd. Školu dělá pro sebe, ne pro rodiče. Při takovém přístupu (který je ze strany rodičů pochopitelný, kdo by nechtěl pro své dítě to nejlepší a tak to má být) ten pocit mít nemusí. Vím to z vlastní zkušenosti. Rodiče se o mé známky ve škole nikdy nezajímali (od 1.třídy) a ve vyšších třídách jsem pozorovala velký rozdíl mezi mým pojetím známek (vlastní selhání, když jsem se nenaučila měla jsem špatnou známku a byla to jen moje věc, mě to mrzelo) a pojetím jiných dětí (Táta mě zmlátí, mamka bude křičet/ bude smutná...).
Také studuji mimo domov. Opravdu se vejde do těch 6 tisíc měsíčně a není problém si velkou část vydělat na brigádách (nejvíce přes léto a potom mi stačí jít do práce 4x do měsíce a mám celou částku, takže pokud by jsi mu přispívala tak stačí i to léto).
V Liberci na Historii mám kamarádku (studuje 1.rokem) a problém nemá. Je to chytrá holka, ale říkala mi, že je to tam spíš o píli, protože mají dlouhý seznam literatury a pracují každou chvíli v knihovně s nějakými historickými texty.
Držím palce, ať se to nějak vyřeší

arrow
profile_image
1romca11
od 29. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Atalanta:
Moc děkuju za názor....Já vím, že placení doučování atd není ideální, jak píšeš, většina rodičů chce pro své dítě to nejlepší, školu, na které je, si vybral sám.....proto jsme chtěli aby měl aspoň maturitu když na škole vydržel 4 roky....a proto platíme doučování. A právě proto mě překvapilo, že na VŠ chce vůbec jít, mluvil o tom kdysi v prváku a pak už ani náhodou. Bojím se, že to je jen proto, že ho tady vezmou bez přijímaček ....na druhou stranu je pravda že pokud ho něco zajímá je to právě dějepis a literatura....čte opravdu hodně....A je šance v Liberci nějakou brigádu sehnat? Bude se muset aspoň částečně starat sám...Vím, že v Praze je to bída a to je tu myslím ještě nejvíc příležitostí....

arrow
profile_image
1romca11
od 29. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Atalanta:
A smekám před Tebou že se učíš a snažíš mít pěkné známky....bohužel co vidím kolem sebe, většina mých kamarádek po svých dětech musí spíše "dupat" aby známky byly aspoň trochu k světu...mám pocit že spousta studentů dnes na školu kašle, hlavně že nějak proplují...mluvím o středoškolácích..

arrow
profile_image
Atalanta
od 22. 8. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na 1romca11:
Děkuji Je mi úplně jasné, že až půjde o mé dítě, budu přemýšlet úplně jinak Tvůj syn má štěstí, že ho takto podporujete, snad si to uvědomuje.
Jak je to s brigádami v Liberci nevím, kamarádka tam hlídá děti v domácnostech, ale to je spíš práce pro holku...

Myslím si, že tvůj syn chce jít na VŠ proto, že tam berou skoro každého a taky proto, že všude kolem sebe vidí, jak všichni jdou na VŠ a on nechce být to kopyto, co nikam nešlo, takže zvolil nejjednodušší alternativu. O jeho prospěch na VŠ bych se nezajímala, pro moji mamku bylo nejdůležitější, že jsem odmaturovala a pak se nezajímala. Řekla mi, to je tvoje věc, ale jestli vyletíš, pomažeš do práce, já to sama neutáhnu. Takže podporovat, ale jen na střední škole, po maturitě ať dělá, co umí. Nevím, jestli ho studium na VŠ donutí k píli, mně osobně nedonutilo, prostě pro mě bylo lepší opravdu jít do té práce. U nás na VŠ bylo spousta lidí, co jim bylůo jedno, kde studují, hlavně, že někde jsou a mají statut studenta. Bylo to vidět u každé zkoušky.
Jinak mně taky bavil dějepis a literatura, ale na VŠ to je něco jiného. Kvanta knih, co musíš přečíst, kvanta dat, jen celý pravěk v prvním semestru byl mazeca bylo to na pedagogické fakultě, takže zase nic moc náročného, ale jak člověk není zvyklý makat, už má problém.

Cituji 1romca11: jsem si více méně jistá, že školu stejně nedodělá (podle jeho přístupu během celé střední)…

Většina studentů si chce takhle prostě jen prodloužit mládí a vyhnout se práci. Celý semestr pohodička, ale pak se pozná ve zkouškovém, kdo dělal a kdo ne.

arrow
profile_image
anysekk mojeid
od 25. 7. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Ahoj,
studuji TUL v Liberci (ne tedy historii), ale sama jsem zjistila, že VŠ je především o píli. Jak píše Atalanta - syn musí sám zjistit, že studuje především pro sebe, což je reálné, pokud najde sobě blízký obor.. Spousta lidí (ani já nejsem bohužel výjimka) studuje obory, které je nebaví (abych uvedla na správnou míru - vystudovala jsem OA, tak mi přišlo logické a vhodné pokračovat dále na ekonomce, což byl kámen úrazu, školu jsem prolézala s odřenýma ušima, několikrát mi hrozil vyhazov), nyní jsem alespoň bakalářské studium zdárně ukončila, ale už bych do toho nikdy nešla.. Takže hlavně, ať si syn vybere to, co ho bude bavit, naplňovat a pak to studium půjde samo
To, že se nedělají přijímačky bych nepřikládala podřadnosti oboru, či školy... Kamarád studuje obor KULTURNĚHISTORICKÁ A MUZEOLOGICKÁ STUDIA a je nadšený!! Jednoduše dělá to, co ho baví, a i když je studium občas časově náročné (z důvodu různých projektů), zvládá ho v pohodě

arrow
profile_image
1romca11
od 29. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na JančaOcet:
Děkuju, přesně tohle si myslím já.....na střední ho podporujeme a na vysoké ať se stará on, máme ještě druhé dítě a bohužel platíme hypotéku (jako dnes každý druhý) takže i kdybychom chtěli, vše mu platit nemůžeme...Ale to víš že nevydržím a něco mu přídám...také podle toho jak se bude snažit..
No on se chce plásit právě na pedagogickou fakultu,historická katedra....a toho že není zvyklý makat se nejvíc bojím....Manžel tvrdí že pokud na to bude dál kašlat, po prvních zkouškách ho mám zpět doma a že se musí začít starat sám ale matky to vidí trochu jinak..

arrow
profile_image
Charlotteee
od 5. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji 1romca11: když jsem si více méně jistá, že školu stejně nedodělá (podle jeho přístupu během celé střední)…

Ahoj,
teď pohled z trochu jiné strany. Přesně takový názor měl můj táta( s kterým teda nežiji ) , řekl mi, že jsem hloupá a že mě podporovat nebude. ( Chodila jsem na učňák, nástavbu - neměla jsem moc dobré známky- nebavilo mě to- jazykovku (na kterou jsem si vydělala sama, žádný prodlužování mládí), pak jsem se rozhodla jít na výšku, ale netrefila jsem obor, takže rok v háji. A pak jsem se dostala na obor, který mě fakt baví a mám jedničky a dvojky. Nevyniká Tvůj syn v dějepisu? Že by to byl jediný předmět co ho baví a proto by ho chtěl studovat?
Viděla jsem u kamarádky i docela zajímavý postup rodičů - budeme Tě finančně podporovat ve studiu a když Tě vyhodí, všechno nám to do koruny vrátíš - a funguje to

arrow
profile_image
1romca11
od 29. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na anysekk:
Kamarád studuje obor KULTURNĚHISTORICKÁ A MUZEOLOGICKÁ STUDIA a je nadšený!
Na tento obor chce právě syn jít...můžu se zeptat, na které škole Tvůj kamarád je?
Jinak chápu Tvůj názor na vysokou ekonomickou, na OS /v té době ještě Ekonomickou školu/ jsem chodila také a i když jsem se učila dobře, na výšku jsem nešla právě proto že mě vysoká ekonomická nelákala...a neměla jsem odvahu jít na jiný obor, dnes toho lituji.

arrow
profile_image
1romca11
od 29. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Charlotteee:
Dějepis ho baví odmalička, je docela introvert, hodně leží v knížkách a samozřejmě v počítači.....Samozřejmě ho chci podpořit i když jsem se včera dost pohádali, přesvědčovala jsem ho ke škole, kde by nemusel být na koleji, ale stojí si na svém. Ať to tedy zkusí a nejspíš vyzkouštím Tvůj návod....když vyletí, vše nám vrátí
Každopásně všem děkuji za názory!

arrow
profile_image
solitaries
od 26. 9. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Promiň, nechci být urýpaná a je to hodně OT, ale přesně kvůli takovým lidem jako je tvůj syn, mně na tuhle výšku nevzali. Dělala jsem klasické přijímačky a samozřejmě měli přednost ti, co měli nejhůř 3 z dějepisu u maturity. Já bohužel z dějepisu nematurovala, takže i když jsem se opravdu poctivě připravovala, hodně jsem na tenhle obor chtěla jít, tak to bylo k ničemu, protože vzali takovéto rádoby studenty, kteří se tam hlásili jen proto, jak je lehké se tam dostat a my ostatní měli smůlu, Pardon za OT, ale opravdu mě tento přístup s..e

arrow
profile_image
anysekk mojeid
od 25. 7. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji 1romca11: Na tento obor chce právě syn jít...můžu se zeptat, na které škole Tvůj kamarád je?
Jinak chápu Tvůj názor na vysokou ekonomickou, na OS /v té době ještě Ekonomickou školu/ jsem chodila také a i když jsem se učila dobře, na výšku jsem nešla právě proto že mě vysoká ekonomická nelákala...a neměla jsem odvahu jít na jiný obor, dnes toho lituji.

Kamarád studuje v Liberci na TUL (Technická univerzita), patří to pod fakultu přírodovědně-humanitní a pedagogickou

arrow
profile_image
1romca11
od 29. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na anysekk:
tak to by mělo být ono...díky

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené