Ahoj,
prosím o radu či náhled na tuto situaci: Prodávala jsem auto- ojetinu starou 13 let. Kupovala jsem ho před rokem od jiného majitele. Postupně jsem do auta investovala peníze na různé opravy- přetěsnění hlavy motoru, brzdy, tlumiče, egr ventil atd atd.- celkem tak 15 000 investice. Po roce jsem auto chtěla prodat (je malé, chtěla jsem větší, se silnějším motorem). Paní, která auto kupovala, si ho prohlédla, projeli jsme se, seznámila jsem ji se všemi mně známými věcmi- věděla, že auto "žere" dost oleje, což byl jeho hlavní problém. paní auto před třemi týdny koupila. Dnes mi volala, že auto není v pořádku a že jí mechanik řekl, že musí udělat generálku (nebo výměnu) motoru, protože motor je špatný. Chce odstoupit od smlouvy, auto mi vrátit a samozřejmě i peníze. Já ovšem vím, že jsem ji nechtěla podvést, žádnou vadu, o které bych věděla, jsem nezamlčela. Proto jsem paní nabídla, že se budu finančně podílet na opravě závady- že zaplatím polovinu částky, za kterou si ona nechá udělat motor. Paní ovšem trvá na svém a chce věc zřejmě dát až k soudu. Ve smlouvě, kterou jsme uzavřely, je formule: "Kupující prohlašuje, že si vozidlo a jeho příslušenství před koupí prohlédl a sehznámil se s jeho technickým stavem. Vozidlo kupuje za dohodnotou cenu s ohledem na stáří a technický stav vozidla." Pokud by se věc dostala k soudu, tak nevím, jak by to dopadlo: myslím si, že by mi paní musela prokázat, že jsem jí zamlčela nějakou vadu, o které jsem věděla. Co si o tom myslíte?

arrow
profile_image
DerrtyGirl
od 17. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Já si myslím, že by paní asi neuspěla. Bylo by to tvrzení proti tvrzení. A myslím, že formule

Cituji Karin: : "Kupující prohlašuje, že si vozidlo a jeho příslušenství před koupí prohlédl a sehznámil se s jeho technickým stavem. Vozidlo kupuje za dohodnotou cenu s ohledem na stáří a technický stav vozidla."

mluví za vše.

arrow
profile_image
vilaamalka
od 18. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Karin: myslím si, že by mi paní musela prokázat, že jsem jí zamlčela nějakou vadu, o které jsem věděla

myslím si totéž.
navíc každý průměrně inteligentní člověk jde kupovat auto rovnou s automechanikem a neukazuje mu ho až pak - právě z těchto důvodů. z vlastní zkušenosti i když člověk kupuje auto s automechanikem, kterej si ho prohlídne, neodhalí stejně závady, který se poznají třeba až rozmontováním nečeho nebo tak (snad je z toho poznat princip, který mám na mysli, nerozumím autům ) a každej, koho znám, si zanadává a opraví to na vlastní náklady. předpokládám, že právě proto, že nevím, jak by kupující prokazoval, že na vadu nebyl upozorněn.
ráda si přečtu i další (fundovanější) názory!

Díky za názory,
paní věděla,že kupuje auto staré 13 let a že tedy musí se závadami, které se třeba i projeví postupně, počítat. Stejně tak já, když jsem tu ojetinu kupovala, jsem pár dní po koupi zjistila, že třeba tlumiče už by chtělo vyměnit nebo i přetěsnit tu hlavu motoru kvůli spalování oleje. Když jsem pak pánovi volala, že tlumiče jsou na výměnu, nabídl mi půlku uhradit. A bratr kupoval už ojetých aut několik a říkal, že nikdy to nebylo ve stadiu, kdy by auto jel vrátit původnímu majiteli a chtěl plnou úhradu- buď mu zavolal a dohodli se, nebo si prostě tu věc nechal opravit sám. No ale nejsem právník, tak mě zajímalo, jak bychom si obě strany stály u soudu, kdyby na to došlo- jakože to samozřejmě já nepreferuju.

arrow
profile_image
vilaamalka
od 18. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Karin:
no tak s jistotou ti můžu říct, že dokazovat by musela ona, žes ji, když to tak řeknu, "ošulila". a jak už jsem zmínila, není mi jasné, jak by to udělala.
já jako fakt neznalec netuším, jak moc to žraní oleje poukazuje na nutnost generálky motoru, ale čistě teoreticky pokud ano, tak je to její problém.
no a další věc - automechanici. spousta z nich dělá pro vlastní zisk i opravy, které nejsou nutné (atd. - to by vydalo na pár stran textu) a využívají tak hlavně ženy, které tomu nerozumí, aby na nich vydělali. ne všichni, ale shledávám to jako bohužel častý jev. třeba ten motor na tom není tak špatně... - ale to už se dostávám do "coby kdyby"

Cituji Karin: "Kupující prohlašuje, že si vozidlo a jeho příslušenství před koupí prohlédl a sehznámil se s jeho technickým stavem. Vozidlo kupuje za dohodnotou cenu s ohledem na stáří a technický stav vozidla."

Pokud toto kupující podepsal,tak má smůlu je to standartní formulace u ojetých aut na které se nevztahuje záruka.Takže paní nic neplať a ať se stará sama.

Cituji DerrtyGirl: Cituji Karin: : "Kupující prohlašuje, že si vozidlo a jeho příslušenství před koupí prohlédl a sehznámil se s jeho technickým stavem. Vozidlo kupuje za dohodnotou cenu s ohledem na stáří a technický stav vozidla."

Tak... Paní převzala auto, tak "jak stojí a leží" a nemá žádný nárok na to, aby po tobě vymáhala peníze zpět. To, že jsi jí nabídla půlku na opravu, je vstřícný krok od tebe.
Musela počítat, že 13 let staré auto nebude bez oprav..

Cituji Laky: Pokud toto kupující podepsal,tak má smůlu je to standartní formulace u ojetých aut na které se nevztahuje záruka.Takže paní nic neplať a ať se stará sama.

Laky: Na ojetá auta se nevztahuje záruka? Já si právě myslela, že ano- jako na každé jiné "zboží". Akorát podle zdravého rozumu se mi zdá, že snad ani není možné u třináct klet staré ojetiny zjištovat, jaká závada je "vzniklá opotřebením " (tudíž má kupující smůlu) a která závada je "skrytá vada" (pak odpovídá prodávající- ovšem dokazuje se to opravdu těžko).

Cituji ShoesManiac: Tak... Paní převzala auto, tak "jak stojí a leží" a nemá žádný nárok na to, aby po tobě vymáhala peníze zpět.

Co se týče tohoto, tak jsem četla, že by ve smlouvě musela být výhradně doslova uvedena formulace , že kupující kupuje věc "jak stojí a leží", aby toto platilo- a přímo tuhle formuli ve smlouvě nemám.

Cituji vilaamalka: no a další věc - automechanici. spousta z nich dělá pro vlastní zisk i opravy, které nejsou nutné (atd. - to by vydalo na pár stran textu) a využívají tak hlavně ženy, které tomu nerozumí, aby na nich vydělali.

Tak to máš tedy úplnou pravdu. Paní s autem byla v servisu a mechanik jí řekl, že generálka (nebo výměna) motoru by stála dvacet tisíc. Před chvílí jsem volala kamarádovi, automechanikovi, a říkal, že na to staré auto je schopen v servisu najít starší motor a udělat to celé i s prací za 10 000 (předpokládám, že paní si nemyslí, že bude dávat úplně nový motor do auta, které má najeto 160 000 km).

Cituji Karin: Na ojetá auta se nevztahuje záruka? Já si právě myslela, že ano- jako na každé jiné "zboží".

Ve smlouvách u ojetých aut je většinou napsáno "stav a opotřebení vozidla odpovídá stáří vozu a kupující byl seznámen se stavem včetně všech závad a souhlasí"........něco v tom smyslu a pak si holt koupí to co chce.Těžko bude reklamovat něco s čím při koupi souhlasila.Nic bych neplatila ani nevracela.Když si někdo koupí "vrak" tak nemůže chtít stav nového mercedesu.

arrow
profile_image
vilaamalka
od 18. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Karin: Na ojetá auta se nevztahuje záruka? Já si právě myslela, že ano- jako na každé jiné "zboží"

nejsi obchod (bazar), tak proč bys na nich měla ty držet záruku? díváš se na špatný § v občanským zákoníku, tohle se tě netýká. mrkni na ty kousek předtím, obecná ustanovení o kupní smlouvě (konkrétně § 596 a následující), teď jsi u prodeje zboží v obchodě.

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

VIP

Toto je skrýtá vada - tu prostě nevidíš, není to jako rozbité okno. Paní si mohla vzít automechanika sebou. Nedala bych ji ani korunu.

§ 597
(1) Jestliže dodatečně vyjde najevo vada, na kterou prodávající kupujícího neupozornil, má kupující právo na přiměřenou slevu ze sjednané ceny odpovídající povaze a rozsahu vady; jde-li o vadu, která činí věc neupotřebitelnou, má též právo od smlouvy odstoupit.

Takhle je to v občanském zákoníku. Tedy znamená to, že paní má nárok po mně požadovat podílení se na odstranění závady či může odstoupit od smlouvy. Já jako druhá strana můžu nabídnout nějakou finanční částku na opravu a pokud nebudu souhlasit s odstoupením od smlouvy, holt nechám další kroky na paní. Bude se muset prokazovat, jestli jde o "skrytou vadu" nebo o stav způsobený stářím a opotřebením (u ojetého vozu opravdu je stav motoru odpovídající počtu najetých km)- to by znamenalo soudního znalce kvůli posudku. Taky mi není zcela jasné, kdo prokazuje existenci/neexistenci skryté vady v okamžiku prodeje (taky opravdu nevím, jak bych prokázala, že jsem nevěděla o nějaké "skryté vadě")).Já fakt nevím- motor prostě spaluje olej, to paní věděla. Je to motor starého auta. No tak uvidím, jak si to paní promyslí. Když bude trvat na svém, půjdu za právníkem, abch nešla do předem prohraného sporu. Teda holky- tohle je fakt pech, soudit jsem se nikdy nemusela a doufám, že paní se do toho nebude chtít jít- táhnout se to může několik let, výsledek nejistý. Akorát mám dneska zkažený celý den

Reaguji na Karin:
Ale ty jsi jí o mizení oleje řekla ne!Tak co baba otravuje.Koupila ojetý vrak a najednou se jí nezdá,ať si ho nechá zarámovat a je to!Nikdo jí do toho nenutil.

arrow
profile_image
vilaamalka
od 18. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Karin: Tedy znamená to, že paní má nárok po mně požadovat podílení se na odstranění závady či může odstoupit od smlouvy

ne, znamená to, že může požadovat přiměřenou slevu a nárok na odstoupení od smlouvy má pouze v případě, že by ta vada činila tu věc neupotřebitelnou. čili třeba by to nešlo opravit, případně by náklady na opravu převyšovaly hodnotu auta nebo se jí blížily, prostě by se to neoplatilo opravovat. a to jen v případě, že bys ji neupozornila. ale to bys o ní taky musela vědět. na ten olej jsi ji upozornila - považuju za dostačující.

Cituji Karin: Taky mi není zcela jasné, kdo prokazuje existenci/neexistenci skryté vady v okamžiku prodeje

znalec. kterákoli strana to může navrhnout jako důkaz, klidně obě.

Shrnuto, jak píše tyweee a Laky, nic jí nedávej a ať si trhne. Jestli tě to uklidní, klidně si za právníkem zajdi. Ale jak už jsem psala, mysli na to, že ona to musí prokázat že má vůči tobě nějakej nárok, ne ty, že ho nemá.

Laky:
Jj, uvidím, s kým se ženská poradí a co na mě vytáhne. Já jsem rozhodnutá, budu trvat na svém. Podotýkám, že auto stálo 35 000, stav tachometru 160 000 (ale pravděpodobně podle mechanika byl stočený, to už ovšem není nikým prokazatelné), já byla asi čtvrtá majitelka- měla jsem ho jenom na "vyježdění" po autoškole.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené