arrow
profile_image
ZuzkaZ
od 28. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

V červenci bud končit studium na vysoké škole. Mohu si přivydělávat brigádně na dohodu, pokud si zaplatím sociální a zdravotní? V té době mi už bude 26 let.
V říjnu se chystám dál studovat kombinovaně.
Poradíte mi, jaká je minimální výše sociálního a zdravotního?
Děkuju všem za odpovědi.

arrow
profile_image
ZuzkaZ
od 28. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Zajímám se o tuto možnost, protože pokud bych byla na "pracáku", tak si mohu přivydělat jen velmi omezeně...a to mi nestačí...Řeším prostě možnost, co dělat do doby, než si najdu normální zaměstnání..

arrow
profile_image
Teresita
od 24. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji ZuzkaZ: pokud si zaplatím sociální a zdravotní

Sociální si jako samoplátce platit nemusíš (ale samozřejmě můžeš), zdravotní je povinné.
Minimální sazba je tuším něco kolem 1200 (ale to nevím jistě, já jsem OSVČ, takže to mám jinak), s jistotou Ti to řeknou na Tvé ZP.

Cituji ZuzkaZ: Mohu si přivydělávat brigádně na dohodu

Ano, myslím, že můžeš, pokud nejsi registrovaná na ÚP (tam je omezení na 4 tis. měsíčně). U dohody je omezen, tuším, počet hodin, které můžeš za měsíc odpracovat, ale řeší se to tak, že se napíše jakokdyby vyšší hodinová sazba a menší počet hodin.

Cituji ZuzkaZ: V říjnu se chystám dál studovat kombinovaně.

Nezapomeň, že pokud nebudeš zaměstnaná nebo na ÚP, musíš si platit zdravotní dál, protože už nebudeš mít statut studenta, ale to asi víš.

Myslím si, že tak by to mělo být, ale prosím, neber mé odpovědi jako stoprocentní, nejsem žádný odborník - píšu jen, co znám z praxe....

arrow
profile_image
Teresita
od 24. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Teresita: musíš si platit zdravotní dál, protože už nebudeš mít statut studenta,

Aha, teď jsem si všimla věku, bude ti 26, takže by se Tě to týkalo i jako denního studenta.....

Cituji ZuzkaZ: V říjnu se chystám dál studovat kombinovaně.

Cituji Teresita: Nezapomeň, že pokud nebudeš zaměstnaná nebo na ÚP, musíš si platit zdravotní dál, protože už nebudeš mít statut studenta, ale to asi víš.

Musím nesouhlasit. Nevím, jestli je to tak všude, ale já jsem student kombinovaného studia a status studenta mám. Neměla bych ho pouze jako dálkový student.

arrow
profile_image
Teresita
od 24. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji mishka999: Nevím, jestli je to tak všude, ale já jsem student kombinovaného studia a status studenta mám. Neměla bych ho pouze jako dálkový student.

Všude to tak není, já studuju kombinovaně, což u nás znamená v podstatě dálkově a statut studenta rozhodně nemám.
U nás (FF MU) vlastně ani "dálkové studium" neexistuje - jmenuje se kombinované...

NavícZuzkaZ psala, že jí bude 26, takže by si to platit stejně musela....

Cituji Teresita: což u nás znamená v podstatě dálkově

Cituji Teresita: U nás (FF MU) vlastně ani "dálkové studium" neexistuje

No pokud si škola dálkové studium nazve kombinovaným, tak tomu tak není. Ale ze své pravé podstaty při kombinovaném studiu status studenta existuje

Cituji Teresita: NavícZuzkaZ psala, že jí bude 26, takže by si to platit stejně musela....

To potom rozhodně ano.

arrow
profile_image
ZuzkaZ
od 28. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Holky děkuju za odpovědi! No ono je to takový komplikovaný, když jsem začala studovat později...A kdo se v tom má vyznat ...O placení zdravotního vím...jen mi nebylo jasné, jestli mohu pracovat, ikdyž nemám živnosták, když si budu platit sama zdravotní...

Co se týká kombinovaného, tak je to tak, že studenti kombinovaného status studenta mají...ale jen do 26ti let za ně škola nebo stát odvádí zdravotní...Pokud pracujete, tak si snad pak můžete zažádat o navrácení...
Dálkaři status studenta nemají...

No já právě na pracáku nikdy nebyla, vždy jsem studovala nebo pracovala a teď nevím pořádně co a jak...

Moc vám děkuji za odpovědi!

arrow
profile_image
pansy007
od 8. 4. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Pracuji v personální agentuře a pokud já vím, tak statut studenta budeš mít alespoň do konce velkých prázdnin. Dokud máš statut studenta, tak si sociální ani zdravotní platit nemusíš. Pokud budeš pracovat na DPČ - dohodu o pracovní činnosti a budeš pracovat dýl jak 15 dní v měsíci a vyděláš si víc jak dva tisíce hrubého, to znamená budeš mít nějakou dlouhodobější brigádu, tak za tebe zaměstnavatel odvádí sociální i zdravotní. Pokud bys tyto dvě podmínky nesplila i u DPČ si musíš zaplatit sociální a zdravotní sama. Hodinami omezená nebudeš, tím je omezen zaměstnavatel a ne brigádník, ale správně bys na tuto dohodu neměla odpracovat víc jak 80 hodin měsíčně a pracovat tak víc jak 12 měsíců.
Druhou možností je dohoda o provedení práce, ze které se neodvádí daň sociální a zdravotní si platíš sama, ale ta je omezena odpracováním 150 hodin. Jak už bylo řečeno k pracáku si můžeš vydělat 4 tisíce hrubýho, ale vím, že některé agentury nebo i zaměstnavatelé už i třeba na pracovní poměr na tři měsíce dělají klasickou pracovní smlouvu, kde za tebe sociální, zdravotní i daň samozřejmě odvádí zaměstnavatel.

arrow
profile_image
Teresita
od 24. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji mishka999: No pokud si škola dálkové studium nazve kombinovaným, tak tomu tak není.

Tak to je možné, já jsem se v tom nepitvala, protože mi stejně bylo 26 už před nějakým tím pátkem (a že jich bylo! ), ale zase že by zrovna MU nějak obcházela zákon, to si nemyslím....

arrow
profile_image
ZuzkaZ
od 28. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji pansy007: statut studenta budeš mít alespoň do konce velkých prázdnin

Ikdyž končím studium na vysoké škole a nastupovat na kombinované budu až k 1.10.09? Pokud mě přijmou ...
Platit musím, bude mi už 26 let ... Spíš se mi nechce na pracák... Když budu mít možnost si brigádně přivydělat jako hosteska...

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené