arrow
profile_image
Klariska1241 mojeid
od 2. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Moje mamka odjíždí na delší dobu do zahraničí a chtěla by, abych ji vyzvedávala měsíčně důchod na poště. Myslíte, že k tomu stačí plná moc? Na stránkách ČSSZ jsem četla, že mě musí obecní úřad uznat tzv. zvláštním příjemcem (nebo jak), moc tomu nerozumím....
Pokud by si ho nechávala zasílat do zahraničí, tak by ji ho posílali jen 4x za rok a to nechce.

arrow
profile_image
Áď4
od 20. 7. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Myslím, že by to šlo přes průkaz zmocněnce...vystaví ti ho na poště tuším za 50 Kč, ale nevím, jestli se to vztahuje i na důchod...určitě se takto dají přebírat balíky, doporučené dopisy apod.

arrow
profile_image
Mia_Sofia mojeid
od 3. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Áď4: průkaz zmocněnce

Ale ten ti tuším nevystaví ze dne na den

Určitě nějaká možnost (kromě úřadu) musí být. Babi vyzvedává pravidelně dědovi důchod a nic s úřadem řešit nemusela. A mně vyzvedává jako zmocněnec poštu, někdy i peníze na základě poštovní poukázky a taky bez problému. Na poště ti vše řeknou .

arrow
profile_image
KristynaK
od 24. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Buď průkaz zmocněnce, který ti vystaví na poště (ale musí tam jít jak zmocnitel, tak zmocněnec tuším) anebo úředně potvrzená plná moc (např. u notáře). Jinak ti to nedají.

Důchod na plnou moc dát nejde..u manželky a manžela to je něco jiného - to je jediná výjimka od ČSSZ, že pokud má manžela/manželku v OP, důchod na poště dají. Nikomu jinému ale dát nemohou, jen zvláštnímu příjemci nebo ošetřující osobě, která je uvedena na dokladu od důchodu (té modré složence) a to by sis musela zažádat na tom obecním úřadě. Na kartičku zmocněnce se důchody nevydávají, pouze dopisy, balíky, béčkové (žluté) složenky, prostě záležitosti, které mají souvislost výhradně s poštovními službami a to důchody nejsou - ty jsou záležitostí ČSSZ, pošta je pouze prostředníkem vzhledem k dostupnosti. Průkaz zmocněnce ti vydají za max. 10min.,ale bude ti opravdu k ničemu Důchod na poště může ležet max. 2 měsíce, pak se vrací.
Já bych ti poradila, jestli má tvoje mamka účet, ať si nechá zasílat důchod tam, jestli bude pryč déle jak 2 měsíce nebo si účet zřídit (pokud je v důchodu, jsou účty velmi výhodné a ČSSZ to bude stejně do budoucna požadovat - nebo ho po příjezdu zruší). Musíš ale počítat s asi 2 měsíční prodlevou, než ČSSZ začne posílat na účet. To je ta jednodušší varianta a ta složitější přes ten úřad, ale to mi přijde zbytečné..

arrow
profile_image
Klariska1241 mojeid
od 2. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Blanchet: Já bych ti poradila, jestli má tvoje mamka účet, ať si nechá zasílat důchod tam, jestli bude pryč déle jak 2 měsíce nebo si účet zřídit (pokud je v důchodu, jsou účty velmi výhodné a ČSSZ to bude stejně do budoucna požadovat - nebo ho po příjezdu zruší). Musíš ale počítat s asi 2 měsíční prodlevou, než ČSSZ začne posílat na účet

Mamka v důchodě není, bere jen vdovský....A co se týče účtu, tak ten mít nemůže kvůli exekuci....Zajdu si na obec, aby mi vydali ten průkaz nebo co to je....A když bydlím na vesnici, tak to mám jít jako na náš obecní úřad?

Reaguji na Klariska1241: No jo, to jsem úplně přehlédla...Tak v tomhle ohledně úřadu se už pak tak neorientuji, ale určitě bych řekla, že na ten tvůj, v místě trvalého bydliště..a určitě s maminkou, že s tim souhlasí. Ale stejně bych si raději zašla na ČSSZ, jestli máš možnost, tam by ti měli přesně poradit. Hodně štěstí

arrow
profile_image
Klariska1241 mojeid
od 2. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Tak jsem byla na poště a tam mi řekla, že balíčky a dopisy nebudu moct přebírat ani s průkazem zmocněnce...

A co se týče důchodu, tak si mám zajít na Městský úřad a tam se zeptat na udělení zvláštního příjemce, ale že mi to prý nedají, protože mamka by musela být hodně nemocná atd....

A to bys jako nemohla vyzvedávat proč ty balíčky a dopisy? Pokud není dopis výhradně do vl.rukou, tak můžeš vyzvedávat na průkaz zmcněnce vše (až na ten důchod nooo ).Tak se zkus ještě zeptat na ČSSZ, ale vidim to bledě

arrow
profile_image
Klariska1241 mojeid
od 2. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Blanchet: A to bys jako nemohla vyzvedávat proč ty balíčky a dopisy?

To právě nevím, řekla mi to tak paní na naší poště....Přemýšlím, že si ten průkaz nechám vystavit na jiné poště, jde to? Vím na 100%, že na průkaz zmocněnce to jde, tak nevím, co mi ta babizna říkala....

Cituji Blanchet: až na ten důchod nooo

Na ten si nechám vystavit zvláštního příjemce, snad mi to dají....

Asi se babizna nezamyslela nad tim, k čemu by ten průkaz zmocněnce byl Jojo, udělaj ti to kdekoliv, jen musíš hlavně s mamkou a pak i používat ho můžeš na jakékoliv poště..

arrow
profile_image
Klariska1241 mojeid
od 2. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Tak dnes jsem byla na Městském úřadě vyřídit zvlášního příjemce....A kupodivu mi to paní vyřídila, i kvůli odjezdu do zahraničí, což jsem se divila....No, ale teď to musí poslat na schválení nějaké vedoucí, zítra máme přijít pro rozhodnutí....

A v pátek jedu na poštu pro průkaz zmocněnce a v neděli mamka odjíždí směr Holandsko, tak snad vše dopadne dobře.

Tak snad ti to vyjde, držim palce

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené