arrow
profile_image
Novic
od 7. 11. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Zajímalo by mě, co si myslíte o placení amalgámových plomb Věc se má tak, že pojišťovna hradí jen ty nekvalitní amalgámy. Ty vám za pár let udělají spáru a vytvoří se tam kaz. Takže znovu předělat, znovu amalgám a to do té doby, než vám ze zubu nic nezbude. Já si třeba už dnes za amalgám připlácím, protože vím, že se jedná o doživotně stálé materiály a že mi to ušetří návštěvy u zubaře a náklady za korunku. Navíc, pojištovna za amalgám neplatí moc, takže zubař pracuje se špatným amalgámem a ještě rychle, aby na vás neprodělával.

Co si o tom myslíte ?

arrow
profile_image
Constantine
od 4. 1. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Já teda kazy ještě nemám, ale až mi zubařka něco najde, tak rozhodně půjdu do těch kvalitnějších. Zas tak drahý to není, brácha myslím říkal 400 (malý město).

A teď nevím, jestli tomu dobře rozumím, ale nekvalitní jsou ty černé a kvalitní udělá zubařka v barvě zubu, ne? Tak to bych neváhala už tuplem. Je dost hrozný zasmát se a mít v puse plno těch černých plomb. Já si toho hodně všímám a fakt mě to odpuzuje.

arrow
profile_image
bedrunela mojeid
od 11. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

platím amalgám, mám velmi pečlivou starší zubařku.
Nemám s tím problém. Dokázala mi udělat s amalgámem zázraky - dostavěla pomalu 2/3 stoličky, ze které musela právě nekvalitní starou plombu vyvrtat, protože pod ní byl kaz.
Na zubech se nevyplatí šetřit. Máme jen jedny / mléčné si moc neuvědomujeme a přicházíme o ně příliš brzy /

arrow
profile_image
bedrunela mojeid
od 11. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Constantine: A teď nevím, jestli tomu dobře rozumím, ale nekvalitní jsou ty černé a kvalitní udělá zubařka v barvě zuby, ne? Tak to bych neváhala už tuplem. Je dost hrozný zasmát se a mít v puse plno těch černých plom. Já si toho hodně všímám a fakt mě to odpuzuje.

mám bílou a je to zlo, bolí mě stolička i rok po plombování ( původní zubařka byla hrozná ) při kousnutí do semínka např. Je to jako bych se píchla vidličkou do alamgámu.
švagrová je zubní laborantka, od bílých mě zrazuje - samozřejmě do předních zubů je to nutnost, ale do stoliček ne.
Bílá plomba je podobná materiálem jako plast a časem se smrskne, tímpádem se vytvoří mikroskuliny mezi zubem a výplní a neštěstí je na světě.

arrow
profile_image
Constantine
od 4. 1. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji bedrunela: Bílá plomba je podobná materiálem jako plast a časem se smrskne, tímpádem se vytvoří mikroskuliny mezi zubem a výplní a neštěstí je na světě.

Aha tak to jsem měla zkreslený informace. Nezbývá teda než doufat, že si zuby co nejdýl udržím bez kazu a nebudu tohle muset řešit, nic černýho v puse nechci :/

arrow
profile_image
ilka1
od 29. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Zub pro amalgámovou plombu se musí vyvrtat do "kapsy", protože amalgám se se zubem nespojí, musí se pořádně vtěsnat do připravené prohlubně. Pokud je tato plomba správně udělaná, je téměř věčná. Bílá plomba je z materiálu, který se se zubem spojí, takže se nemusí dělat "kapsa". Není ale tak tvrdá a často nevydrží tak dlouho. Esteticky ale plní lepší funkci

arrow
profile_image
Novic
od 7. 11. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Taky jsem asi pro amalgam do zadních zubu :) Trochu toho černého v puse preziju , když vím, že do konce života s tím nebudou starost :) A to že té bolí zub mě mrzí, ale není to chybou plomby. Spíš zubař byla nešetrná a poškodila ti dřeň. Radši bych si být tebou ten zub nechal opravit, aby to nebylo ještě horší .

arrow
profile_image
Veselka10
od 20. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Constantine: A teď nevím, jestli tomu dobře rozumím, ale nekvalitní jsou ty černé a kvalitní udělá zubařka v barvě zubu, ne?

Ne, tak právě takhle to není.
Pokud se bude srovnávat "bílá plomba" a amalgánová, tak amalgánová je jednoznačně kvalitnější. Nicméně ta bílá je estetičtější.
Je však rozdíl mezi tzv. amalgánovými výplněmi, zjednodušeně plomba s obsahem stříbra je vždy nejkvalitnější a zároveň i nejbezpečnější, protože stříbro desinfikuje.

arrow
Neprodává v Bazaru

moderátorka

Cituji bedrunela: Bílá plomba je podobná materiálem jako plast a časem se smrskne, tímpádem se vytvoří mikroskuliny mezi zubem a výplní a neštěstí je na světě.

Bílá plomba je keramická a také jí existuje více druhů....Já měla s bílou plombou problém jen když se mi změnil skus po operaci čelisti a tudíž byla najednou jinak zatěřovaná - ale to by vypadl i amalgám.....Jinak výhodou bílých plomb je, že se na zub váží chemicky (zatímco amalgám mechanicky) - proto u bílé plomby není třeba odvrtat tolik ubu.....

Jinak já si nechívím ohledně plomb radit od zubařky, jaká která se na ten zub a ten druh kazu hodí.....Dokonce jsou už i materiály, které odpuzují bakterie.....Na zubech nešetřím ale vím, že zubařka se na mě nesnaží zbytečně vydělat a radí to nejlepší - kde stačí obyč hrazený amalgám tam mi to klidně řekne......Ono každé místo zubu je jinak namáhané a hodí se tam jiný materiál....Byla místa, kam mi zubařka fotokompozit vůbec nedoporučila......Jo a moje zubařka neodbývá ani amalgám na pojišťovnu....

Cituji bakalářka: Bílá plomba je keramická a také jí existuje více druhů....J

Bakalářko, nikoli.
Bílé plomby nejsou keramické. Ne, že by se nepoužívaly, ale jedná se o opravdu drahou záležitost. Pro výplň z keramiky se musí vyvrtaný zub otisknout a v laboratoři vytvoří dokonale padnoucí tvar z keramiky, který se následně do zubu vlepí. Taková plomba stojí několik tisíc podle velikosti.
Naopak běžná bílá plomba je pryskyřice (polymer) s různým obsahem tzv. anorganického plniva ( křemičitany, skla aj.). a protože tuhnou světlem, říká se jim fotokompozita.
Dává se nejčastěji do předních zubů, zatímco do stoliček i lékaři stále upřednostňují klasický amalgám.

arrow
Neprodává v Bazaru

moderátorka

Reaguji na True:
Máš pravdu Měla jsem napsat fotokompozit...
Jinak souhlasím - mě právě zubařka fotokompozity doporučuje tam, kde je dobré tolik nevrtat (například se mi ulomila půlka zubu, tak to dostavěla ftokompozitem) nebo tam, kde je to vidět...Ale když je nějaké víc namáhané místo tak spíe doporučí amalgám....

arrow
profile_image
Pavla Bellis
od 18. 8. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Docela mě překvapuje, kolik amalgámů se ještě dělá. Před lety jsem měla problémy se zubařkou, změnila jsem, za další dva roky problémy byly zase. Hodně jsem řešila, ke komu jít. jak si zuby nechat opravovat, zajímala se o materiály apod. Prostě jsem nechápala, proč amalgám i výplň za dva litry bylo potřeba co dva roky měnit.
Kompozit a další "bílé" materiály vyžadují jen minimální odvrtání, jde pryč opravdu jen to poškozené. Pro amalgám se odstraní mnohem více, "díra" musí mít odpovídající tvar a velikost. Přijdete tak o kus zubu naprosto zbytečně. Nové materiály obsahují částice, které zabrání vzniku kazu tam, kde se schází se zubem - hlavně tedy pod výplní. Navíc se spojí se zubem, takže i to podporuje trvanlivost a eliminuje vznik mezer a kazů. Pevnost mají tyto nové materiály perfekní, Jediná podmínka je správné zpracování. Zubař to nesmí odfláknout. Proto s nimi spousta zubařů nerada pracuje, navíc na nové materiály potřebují nové nástroje a víc přípravků. Amalgám je jednoduchý, zařízení na něj mají v ordinaci všichni.
Ještě je tu zdravotní stránka - obavy u amalgamu jsou, spousta lidí řekne, že je to blbost, ale přeci jen je to rtuť, která se v malých dávkách skutečně uvolňuje do těla a třeba některé špičkové kliniky všechen amalgán vytáhnou před léčbou různých nemocí, včetně rakoviny. A nikdo nemůže skutečně zodpovědně říct, že tato rtuť je naprosto bezpečná.
Každopádně pokud vás zajímá, co máte v puse, zkuste víc zabrousit do zahraničních online zdrojů, ať máte různé interpretace dat a taky pohledy z různých zájmových skupin, ne jen od zubaře, který vám to bude dělat

arrow
profile_image
Novic
od 7. 11. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Stejně tak nikdo nemůže zodpovědně potvrdit škodlivost amalgámové výplně a to dokonce i v případě amalgámové výplně horší kvality Navíc, amalgám je jedním z nejstarších výplňových materiálů a za tu dobu už proběhly stovky studií, které škodlivost amalgámu nepotvrzují. Tím pádem bych řekl, že ty špičkové kliniky nechávají odstraňovat tyto plomby spíše z důvodu placebo efektu
Píšete o nových materiálech, které působí proti zubnímu kazu, mají perfektní tvrdost a váží se k zubu. Jaké materiály máte na mysli ?

arrow
profile_image
Pavla Bellis
od 18. 8. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Novic: Kvalitní fotokompozity i keramika jsou dostatečně tvrdé na to, aby sloužily perfektně, pokud jsou správně udělané. To tu ale v podstatě už řečeno někde bylo. Tvrdost amalgámu je vyšší, vzhledem ke složení, ale to z něj ještě nedělá kvalitnější výplň.
Studií bylo provedeno hodně, hodně jich mluví proti, jiné v amalgámu problém nevidí, ale amagám není jediný zdroj rtuti a proto studie nemohou počítat s totální expozicí člověka ani dalšími faktory, jako jsou osobní predispozice nebo prostě obyčejná citlivost na amalgám. On sám o sobě asi nikoho nezabije, jen k tomu přispívá Navíc ve zdravotnictví by se měl uplatňovat princip opatrnosti, aspoň já bych chtěla, aby moji doktoři to tak dělali. Je i docela zajímavé, že amalgám je v některých zemích zakázaný - třeba v Severských.
Ve finále je to ale každého rozhodnutí, získat kompletní informace k problematice je nemožné a je na každém, jak to vyhodnotí. Stojí to ale za pozornost už jen proto, že někteří zubaři nejsou tak úplně informovaní nebo mají prostě jen to své oblíbené
Ještě k tomu placebu - každá léčba trochu počítá s placebo efektem, oni ale důvodů proto mají mnohem víc a je hodně zajímavé vidět, jak komplexně na tělo nahlížejí.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené